Jak wygląda procedura zabiegowa transplantacji włosów?

procedura transplantacji włosów

Charakterystyka procedury zabiegowej dotyczącej transplantacji włosów obejmuje szereg działań, które mają na celu odpowiednie przygotowanie Pacjenta, bezbłędne przeprowadzenie zabiegu transplantacji włosów, brody/zarostu, brwi oraz udzielenie stosownych porad dotyczących okresu pozabiegowego. Przez cały ten czas służymy fachową pomocą, aby chęć przywrócenia gęstości włosów miała przełożenie na realne efekty.

Badania powiązane z procedurą zabiegową przed transplantacją

Wskazaniem do przeprowadzenia transplantacji włosów metodą FUE jest stwierdzone łysienie androgenowe, czyli sytuacja, w której utracone włosy nie odrastają i konieczna jest interwencja z zewnątrz, aby przywrócić objętość owłosienia skóry głowy.

Priorytetem przed każdą transplantacją włosów jest jednak sprawdzenie, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

  1. Procedura zabiegowa nie może się zatem rozpocząć, jeżeli u Pacjenta stwierdzono: choroby zapalne skóry głowy, problemy z krzepnięciem krwi, przebyty zawał serca, czy zaawansowaną cukrzycę oaz kilka innych stanów i jednostek chorobowych, uczulenie na lidokainę. Szczegółowych informacji udzieli nasz specjalista.
  2. Przy braku przeciwwskazań można się poddać standardowym badaniom laboratoryjnym w Klinice lub w placówce zewnętrznej, a następnie skonsultować wyniki badań z naszym specjalistą. Do podstawowych i niezbędnych badań należą: morfologia, układ krzepnięcia krwi, badanie poziomu cukru we krwi, test na HBS, HCV, HIV.
  3. Gdy wyniki tych badań będą odpowiednie, niewykluczające z możliwości przeprowadzenia przeszczepu włosów, potwierdzony zostanie termin przeprowadzenia zabiegu, którego celem jest zniwelowanie skutków łysienia. Odpowiednie przygotowanie systemu Artas™ 9X stanowi wstęp do naszych dalszych działań.

Ważne jest przestrzeganie zaleceń również kilka dni przed zabiegiem oraz w dniu przeszczepu. Na co należy wtedy zwracać uwagę?

Za sprawą tzw. chirurgii jednego dnia zabiegi związane z transplantacją włosów można przeprowadzać szybko i w pełni bezpiecznie, aby zapewnić Pacjentom komfort niezwłocznego powrotu do codzienności. Przestrzegając podstawowych zaleceń pozabiegowych możliwy jest powrót do domu w dniu zabiegu lub w przypadku indywidualnych wskazań – dzień później. Dodatkowo efekt w postaci przeszczepionych włosów jest naturalny, zatem nie będzie dominował w wyglądzie całej głowy, włosy wzrastać będą stopniowo, co ma znaczenie ze względów estetycznych.

procedura przeszczepu włosów

Działania przed zabiegiem transplantacji włosów

  • należy skrócić włosy tuż przed zabiegiem lub skracać je stopniowo przez określony czas, jeżeli na co dzień są dłuższe i nie chcesz radykalnej natychmiastowej zmiany fryzury,
  • siwe lub blond włosy trzeba poddać koloryzacji, ponieważ ciemniejszy kolor to bardziej widoczne grafty, które łatwiej wyselekcjonować z obszaru dawczego podczas ekstrakcji,
  • zabieg rozpoczyna się w godzinach porannych, po nocnym odpoczynku; skóra głowy jest znieczulana miejscowo, do samego zabiegu Pacjent zajmuje pozycję siedzącą.

Zalecenia dotyczące zabiegu transplantacji włosów

  • warto zjeść pożywne śniadanie, a w trakcie zabiegu podczas krótkiej przerwy zapewniamy posiłek/obiad,
  • należy zrezygnować z kawy oraz innych napojów i wszelkich produktów spożywczych zawierających kofeinę,
  • to również czas na przyjęcie leków, jeżeli zażywasz rutynowo takie, o których wcześniej został poinformowany lekarz,
  • zalecenia co do ubioru – koszula zapinana na guziki lub inne ubrania na guziki/zamek, strój luźny, niekrępujący ruchów.

O tym należy pamiętać po zabiegu transplantacji włosów

  • pierwszego dnia:
    • wybierz do spania pozycję półsiedzącą, z uniesioną głową, aby nie powodować ucisku na skórę,
    • stosuj wyłącznie leki oraz maści przepisane przez lekarza, aby przyspieszyć proces gojenia,
  • drugiego dnia i przez kilka następnych dni:
    • umyj delikatnie głowę z użyciem niedrażniącego preparatu,
    • ogranicz do minimum wysiłek fizyczny, w tym również współżycie,
    • osłaniaj głowę przed działaniem promieni słonecznych,
  • 3 tygodnie po wykonaniu transplantacji i później:
    • można powrócić do normalnego mycia głowy i do wcześniejszych aktywności,
    • skóra głowy gotowa jest na ekspozycję na promienie słoneczne (jednak opalanie wskazane po około 4 tygodniach),
    • należy odstawić maści i preparaty przyspieszające gojenie, skóra jest zagojona, wzmocniona, a włosy bezpieczne.

Informacja
Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie Kliniki Przeszczepu Włosów są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Warto przeczytać