Łupież — co to jest i jak pozbyć się łupieżu?

łupież na głowie

Łupież to jeden z najbardziej dokuczliwych i jednocześnie najczęściej pojawiający się problem skóry głowy. Odpowiednia pielęgnacja pozwala jednak na zawsze wyleczyć dolegliwość. Sprawdź jak pozbyć się łupieżu i po jakie preparaty sięgnąć, aby w krótkim czasie uzyskać zamierzony efekt.

Co to jest łupież?

Łupież to popularna choroba skóry głowy. Polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka na skórze głowy, która skutkuje powstawaniem nieestetycznego białego pyłu na włosach. Zmiany są bardzo wyraźne i mogą prowadzić do znacznego spadku samooceny. Dlatego też warto skutecznie przeciwdziałać problemowi.

Najczęstsze przyczyny łupieżu

Najczęstsza przyczyna pojawienia się łupieżu to nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Do przyczyn można zaliczyć zaburzenia hormonalne, immunologiczne, stres czy nieprawidłowa dieta. Przyczyną pojawienia się łupieżu może być również niepoprawna pielęgnacja skóry głowy. Tutaj wyszczególnić można:

 • nadużywanie kosmetyków do stylizacji,
 • zbyt rzadkie mycie głowy,
 • niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki,
 • przegrzewanie głowy suszarką.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje łupieżu?

Łupież można podzielić na kilka rodzajów. Zobacz poniżej, jakie typu łupieżu występują u większości osób, które borykają się z tym problemem.

Łupież pstry

Łupież pstry to odmiana, która najczęściej pojawia się nie na głowie, a na tułowiu. Objawia się poprzez pojawianie się żółto-brunatnych plam na skórze. Sama skóra staje się natomiast szorstka i swędząca. Ten rodzaj łupieżu w przypadku nieleczenia może prowadzić do trwałych przebarwień.

Łupież tłusty

Ten rodzaj łupieżu, który objawia się nadmiernym łojotokiem. Wiąże się z powstawaniem żółtym strupów, stanów zapalnych i uporczywego świądu.

Łupież suchy

Łupież suchy prowadzi do powstawania białych łusek, które przypominają proszek wysypany na włosach. Związany jest z mocnym przesuszeniem skóry głowy. Prowadzi do bardzo nieestetycznego wyglądu.

Objawy i leczenie łupieżu

Łupież to problematyczna dolegliwość, której jednak można w skuteczny sposób przeciwdziałać. W tym celu należy jednak odpowiednio zdiagnozować rodzaj problemu i dobrać takie leczenie, które w konkretnym przypadku będzie w stanie wykazać się najwyższą skutecznością. Sprawdź, w jaki sposób objawia się łupież i jak go zdiagnozować!

Objawy

Objawy łupieżu zależą od jego rodzaju. Do najczęstszych, które się pojawiają, można jednak zaliczyć:

 • swędzenie,
 • suchość,
 • zaczerwienienie,
 • łuszczenie się naskórka i nagromadzenie go na włosach.

Leczenie

Jeżeli interesuje Cię jak oczyścić skórę głowy z łupieżu, to musisz pamiętać o tym, że niezbędne w tym wypadku będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Sięgnięcie po odpowiedni szampon na łupież będzie absolutnie niezbędne dla osiągnięcia dobrych efektów. Na rynku jest wiele szamponów wykazujących właściwości grzybobójcze oraz przeciwłojotokowe. Pozwalają one na wyeliminowanie przyczyn powstawania zmian skórnych i skuteczne oczyszczenie skóry głowy. W skrajnych przypadkach konieczne może być wybranie się do trychologa, który zastosuje profesjonalne leczenie zmian skórnych.

Najlepsze sposoby na łupież

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tej dolegliwości. Prezentujemy zarówno dedykowane środki oraz sposoby na to, jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem.

Domowe sposoby na zwalczenie łupieżu sprawdzą się przede wszystkim w przypadku łagodniejszych zmian skórnych i należą do nich:

 • Masaż ciepłą oliwą z oliwek. Zabieg należy wykonywać dwa razy w tygodniu i polega on na masażu oliwą przez około 10 minut, a następnie spłukaniu jej za pomocą delikatnego szamponu.
 • Płukanki na włosy z tymianku, mięty, melisy i pokrzywy. W celu przygotowaniu płukanki należy zaparzać dwie saszetki ziół przez 15 minut pod przykryciem. Następnie ostudzony napar nałożyć na włosy.
 • Wystawianie włosów na światło słoneczne, które wykazuje działanie przeciwzapalne.

Jeśli domowe metody nie pomogą, to odpowiedzią na pytanie: co na łupież, będzie sięgnięcie po profesjonalne środki. Skuteczny lek na łupież daje możliwość pozbycia się problemu na zawsze. Dostępnych jest wiele zróżnicowanych szamponów, które są w stanie zwalczać przyczyny pojawiania się zmian skórnych. W celu dobrania odpowiedniego środka warto zwrócić się do specjalisty.

Jak wyleczyć się z łupieżu? — dobry trycholog w Warszawie

W niektórych przypadkach walka z łupieżem wymaga skierowania się do specjalisty. W takim przypadku warto sięgnąć po pomoc doświadczonych lekarzy, którzy zaproponują skuteczne leczenie. W Klinice Przeszczepu Włosów w Warszawie otrzymasz profesjonalną pomoc trychologa w zwalczaniu łupieżu i na zawsze pozbędziesz się problemu ze skórą głowy.

Informacja
Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie Kliniki Przeszczepu Włosów są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Warto przeczytać