Łysienie androgenowe – co to jest i czy da się wyleczyć?

łysienie androgenowe jak leczyć

Niestety rokrocznie wzrasta liczba mężczyzn i kobiet, które są dotknięte łysieniem androgenowym. Duży wpływ na wystąpienie choroby ma szybki tryb życia, duży stres oraz nieodpowiednia dieta, które prowadzą do zaburzeń hormonalnych. Problem dotyka aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Dlatego, jeśli też zmagasz się z łysieniem, to zobacz, co to jest łysienie androgenowe oraz jakie są sposoby na pozbycie się problemu?

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe zwykle spowodowane jest przez nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Wystąpienie choroby zwykle następuje w pewnym okresie życia i jest dziedziczne. Niestety nie da się wyleczyć łysienia, jednak poprzez zabiegi oraz różne preparaty można powstrzymać nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyny łysienia androgenowego

Główną przyczyną łysienia androgenowego jest testosteron, który występuje u mężczyzn, jak również u kobiet. Za łysienie odpowiada dokładnie pochodna testosteronu dihydrotestosteron (DHT). Mieszki włosowe stają się wrażliwe na jej występowanie, przez co dochodzi do wypadania.

Objawy i leczenie łysienia androgenowego

Androgenowe łysienie dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest dziedziczne i zaczyna się zwykle po okresie dojrzewania.

Objawy łysienia androgenowego

Najczęstszym objawem łysienia androgenowego u mężczyzn jest wystąpienie łysienia na skroniach tzw. zakola oraz występowanie wyłysień na wierzchołku głowy. U kobiet zwykle łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów na czubku głowy. Co ważne, u mężczyzn łysienie androgenowe zwykle prowadzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet nie występuje takie zjawisko, jednak spotkać się można z dużym ubytkiem włosów na głowie.

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe możesz skutecznie zahamować, a tym samym powstrzymać wypadanie włosów. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać to na pewno badania krwi w celu wykluczenia innych czynników powodujących łysienie. Następnie można wprowadzić zabiegi oraz formy terapii doustnej wraz z odpowiednią pielęgnacją. Zazwyczaj podczas choroby występuje wzmożony łojotok, dlatego do kuracji warto wprowadzić specjalistyczne preparaty.

Łysienie androgenowe, a przeszczep włosów, brwi, brody lub wąsów.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku problemu z łysieniem będzie zastosowanie zabiegów transplantacji włosów. Obecnie w Polsce istnieje wiele klinik oferujących laseroterapię oraz przeszczep włosów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Jest to bezpieczna i szybka metoda na pozbycie się wyłysień, a odpowiednia pielęgnacja podtrzyma efekty. Wiele klinik w tym również nasz oferuje również:

  • przeszczep brwi,
  • transplantacje brody,
  • przeszczep wąsów.

Jeśli zastawiasz się którą klinikę wybrać, zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale również na kwalifikacje personelu, metody i narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów, opinie pacjentów. Nasza Klinika Przeszczepu Włosów w Warszawie została nagrodzona certyfikatem ARTAS™ Center of Clinical Excellence, który świadczy o najwyższej jakości zabiegów wykonywanych z użyciem robota ARTAS™.

Transplantacja włosów, która klinika jest najlepsza?

Jeśli borykasz się z łysieniem androgenowym to doskonałym rozwiązaniem będzie konsultacja u dobrego trychologa oraz ewentualnie skorzystanie ze specjalistycznego zabiegu przeszczepu włosów. W naszej Klinice Przeszczepu Włosów możesz wykonać zabieg metodą FUE lub FUE ARTAS  z wykorzystaniem specjalnego robota, który przyspiesza i ułatwia zabieg. Co więcej, masz pewność, że zabiegu dokonają specjaliści w swojej dziedzinie. Tym samym możesz liczyć na fachową pomoc i poradę na każdym etapie leczenia.

Informacja
Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie Kliniki Przeszczepu Włosów są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Warto przeczytać