Leczenie łysienia androgenowego – poznaj skuteczną metodę

łysienie androgenowe

Gdy utrata włosów ma podłoże genetyczne oraz hormonalne, tak jak w przypadku łysienia androgenowego, standardowe metody oraz preparaty są niewystarczające do trwałej poprawy sytuacji. Celem naszej Kliniki Przeszczepu Włosów w Warszawie jest pomoc Pacjentom, którzy nie godzą się ze skutkami działania powyższych czynników i chcą zainwestować w poprawę kondycji skóry głowy oraz widoczne zwiększenie ilości włosów na całej głowie. Proponujemy metody o udowodnionym działaniu: przeszczepy włosów z systemem Artas™ 9X oraz zabieg Regenera Aactiva.

Łysienie androgenowe a testosteron

Ta forma bezpowrotnej utraty włosów dotyczy sytuacji, w jakiej dihydroepitestosteron (DHT, zwany także stanolonem), czyli pochodna testosteronu, jest czynnikiem, na który organizm Pacjenta wykazuje nadwrażliwość. Pierwszym powodem do niepokoju są zazwyczaj niewielkie ilości wypadających włosów, gdy w miejsce nie odrastają nowe. Cofa się linia włosów, powstają zakola.

Skrócona faza wzrostu włosów i szybsze ich wypadanie prowadzi w łysieniu androgenowym do połączenia powierzchni, na których całkowicie zanikły procesy odrastania, wskutek czego w poszczególnych przypadkach włosy porastają jedynie potylicę Pacjenta – znajdujące się tam mieszki włosowe są bardziej odporne na wypadanie. Dlaczego?

  1. Okolica potyliczna charakteryzuje się mniejszą ilością receptorów dla DHT, co sprawia, że ograniczone zostaje negatywne działanie DHT na mieszki włosowe.
  2. W związku z powyższym włosy na potylicy rosną odpowiednio grube, gęste, wybarwione, a tym samym gotowe do transplantacji w miejsca łysienia.
  3. Jak wszystkie włosy, również te potyliczne obumierają i wypadają, lecz w ich miejsce wyrastają nowe, inaczej niż w miejscach dotkniętych łysieniem.

Transplantację włosów przeprowadzamy, pobierając grafty właśnie z potylicy, a za bezbłędną ich selekcję odpowiada robot, wyposażony w mechanizm sztucznej inteligencji. Odpowiednio zaprogramowany, jest doskonałym narzędziem do pobierania mieszków włosowych.

Przywracamy naturalny cykl faz wzrostu włosa

Zanim pojawią się symptomy związane z łysieniem androgenowym, każdy włos przechodzi określone fazy od wyrastania z mieszka włosowego po obumarcie i wypadnięcie. Przy dużej ilości włosów procesy te zachodzą tak, że są dla Ciebie niemal niezauważalne. Dopiero gdy wypadających włosów przybywa, a w uch miejsce nie pojawiają się nowe, zachwiana zostaje określona równowaga.

Procedura zabiegowa związana z urządzeniem Artas™ 9X ma na celu takie wszczepienie graftów w obszary dotknięte skutkami łysienia, aby wprowadzone pod skórę cebulki wraz z włosami przeszły kolejno wszystkie fazy wzrostu:

  • anagen – tę fazę, podczas której cebulka regeneruje się i wytwarza włókno włosowe, przechodzą włosy podczas wzrostu na potylicznej części głowy, dlatego po wszczepieniu gotowe są na fazę drugą, zwaną fazą katagenową,
  • katagen – okres przejściowy, podczas którego po 2-3 tygodniach zakończony zostaje wzrost włosa, a cebulka wycofuje się powoli w kierunku powierzchni skóry głowy; etap ten jest zwany również fazą spoczynku;
  • telogen – włos w swojej ostatecznej formie pozostaje w mieszku włosowym przez okres około 3 miesięcy, następnie wypada samoczynnie podczas czesania, mycia głowy lub innych zabiegów higienicznych.

Inaczej jednak niż w standardowym cyklu życia włosa, po transplantacji faza telogenu nie powtarza się, gdy włosy odrosną. W praktyce oznacza to, że z przeszczepionych graftów wyrosną nowe włosy, lecz nie wypadną po raz kolejny, właśnie ze względu na miejsce ich pobrania zachowają trwałość włosów potylicznych.

Skuteczna metoda na łysienie androgenowe w Klinice Przeszczepu Włosów w Warszawie

Alternatywnie do metod sprzed kilku dekad, zastosowanie robota Artas™ 9X pozwala nam odwracać skutki działania genów oraz hormonów na porost włosów u mężczyzn i kobiet. Łysieniu androgenowemu przeciwstawiamy innowacyjną technologię, która sprawia, że gęste, zdrowe włosy są celem realnym do osiągnięcia.

Informacja
Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie Kliniki Przeszczepu Włosów są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Warto przeczytać